قطره‌چکان

رابطه مواد قطره‌چکان بر ریختن قهوه – 2

مجله قهوه – تا زمانی که مردم قهوه دم کرده‌اند، در مورد روش قطره‌چکان نیز بحث خواهند کرد. ته صاف یا مخروطی، بهترین اندازه، انتخاب فیلتر مناسب و … متغیرهای زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارد.

بااین‌حال، یکی از نکات موردبحث کمتر ماده‌ای است که برای ساخت قطره‌چکان استفاده می‌شود. درحالی‌که بسیاری از مردم تصور می‌کنند این مهم نیست، اما درواقع بر نحوه عصاره گیری قهوه شما تأثیر دارد.

برای اینکه بدانم چگونه مواد قطره‌چکان روی دم آوری شما تأثیر می‌گذارد، با چند متخصص صحبت کردم که در ادامه قسمت دوم آن را می‌خوانید:

تأثیر دما بر روی ثبات

کائو اسپرلینگ باریستا، مربی و مالک مشترک Fora da Lei در سائو پائولو، می‌گوید که گزینه‌های مختلفی از قطره‌چکان‌ها را در کافه خود به مشتریان ارائه می‌دهد.

بااین‌حال، کائو می‌گوید که هدف او سازگاری و «تعادل گرمایی» در میان قطره‌چکان‌ها است. او توضیح می‌دهد که تعادل حرارتی زمانی است که «عناصر سیستم تولیدکننده آب تعامل با یکدیگر را متوقف کرده و استخراج پایدار شود … این همان چیزی است که ما در تولید دستی دم آوری دنبال می‌کنیم».

جاناتان موافق است که عایق حرارتی به پایداری کمک می‌کند. «یک ماده عایق‌بندی بهتر، درجه حرارت شما را از ابتدا تا انتهای دم تثبیت می‌کند.»

«حتی اگر دمای کتری را پایین بیاورید و از قطره‌چکان عایق‌بندی بالا استفاده کنید، ممکن است در مقایسه با آنچه با دمای بالاتر کتری و قطره‌چکان با عایق کم دریافت می‌کنید، مشخصات فنجان متفاوتی داشته باشید.»

تکرار پذیری در دم آوری

Cauã می‌گوید که این امر همچنین نتیجه تکرار شونده را تضمین می‌کند. تکرار دستورالعمل قهوه در یک قطره‌چکان پایدار آسان‌تر است.

فولاد ضدزنگ و مس نیز می‌توانند از قبل گرم شوند، اما چون آن‌ها به‌سرعت گرما را در محیط پخش می‌کنند، باید چند ثانیه قبل از استفاده آن‌ها را گرم کرد.

Cauã می‌گوید: «قطره‌چکان‌های پلاستیکی با تلاش کم دمای پایدارتری را ایجاد می‌کنند. شیشه و سرامیک تقریباً یکسان هستند و برای گرم شدن انرژی بیشتری می‌طلبند. وقتی این اتفاق می‌افتد، من دم را تنظیم می‌کنم و اولین ریختن من در دمای پایین‌تر اتفاق می‌افتد.»

جاناتان اضافه می‌کند که «با تجربه بیشتر» و «کنترل بهتر متغیرها»، او متوجه می‌شود که مواد مختلف یک پروفیل فنجان بسیار متفاوت تولید می‌کنند.

وی می‌افزاید: «بعضی از مواد مانند شیشه یا سرامیک در مقایسه با پلاستیک فنجان ترش و ضعیف‌تری تولید می‌کنند.» این امر به این دلیل است که احتباس کمتر گرما منجر به پایین آمدن درجه حرارت دم می‌شود که اسیدیته را برجسته می‌کند درحالی‌که شیرینی و بدن را کاهش می‌دهد.

کدام ماده خشک‌کن برای شما مناسب است؟

درحالی‌که برخی از مواد قطره‌چکان ممکن است دم‌کرده شما را پایدار نگه‌داشته و میزان استخراج آن را تغییر دهند، اما باید برخی از نگرانی‌های عملی‌تر را نیز به خاطر داشته باشید.

به‌عنوان‌مثال، طول عمر قطره‌چکان شما مهم است. آیا خم شدن، آسیب دیدن یا شکستن آسان است؟ اگر فقط از آن در آشپزخانه خود استفاده می‌کنید، این ممکن است مسئله‌ساز نباشد. اگر قصد سفر با آن را دارید، ممکن است مشکل ایجاد شود.

چقدر مواد در معرض دمای بالا و عوامل شیمیایی هستند؟ آیا به‌مرورزمان اسیدهای باقیمانده قهوه و محصولات تمیزکننده شما را جذب می‌کند؟ قطره‌چکان‌های اکریلیک سبک بوده و از طراحی تمیز برخوردار هستند، به این معنی که می‌توان به‌طور مکرر از آن‌ها استفاده کرد، اما بیشتر در معرض لکه هستند.

هزینه یک عامل کلیدی در انتخاب

سرانجام، البته، هزینه وجود دارد. قطره‌چکان‌های پلی‌پروپیلن و رزین اکریلیک مقرون‌به‌صرفه هستند، اما طول عمر آن‌ها کوتاه‌تر است. سرامیک و مس ماندگاری بیشتری دارند اما هزینه بیشتری دارند.

برای کسانی که کار خود را با ریختن قهوه شروع می‌کنند، قطره‌چکان پلی‌پروپیلن یک گزینه همه‌جانبه است. Cauã می‌گوید: «این بهترین قطره‌چکان مقرون‌به‌صرفه است. این امر به کنترل کمتری از متغیرهای تولیدکننده دم و تداخل کمتری نیاز دارد. در مقایسه با قطره‌چکان سرامیکی برای گرم کردن آن نیازی به استفاده از آب گرم زیاد نیست.»

جاناتان می‌گوید: «در حال حاضر، قطره‌چکان موردعلاقه من (Fellow Stagg X) است. این دارای یک دوجداره عایق خلأ است که به نظر من فنجان‌های شیرین‌تر و آبدارتری تولید می‌کند.»

«یکی دیگر از گزینه‌های خوب، پلاستیک Hario V60 است، به‌خصوص اگر می‌خواهید تجربیات و دستورالعمل‌های خود را از طریق اینترنت دوباره بسازید، زیرا از آن بیشتر استفاده می‌شود.»

نکته آخر ساده است: مواد قطره‌چکان بر دمای دم‌کرده شما تأثیر می‌گذارد که به‌نوبه خود بر استخراج نیز تأثیر می‌گذارد و مشخصات فنجان شما را تغییر می‌دهد.

بااین‌حال، هنگام انتخاب قطره‌چکان باید به یاد داشته باشید که دما فقط یک عامل است. از خود بپرسید آیا می‌خواهید آزمایش کنید، یا آیا چیزی آسان و سازگار می‌خواهید. علاوه بر این، سبک زندگی، سطح مهارت و بودجه شما همه بازی خواهد کرد. به‌عنوان‌مثال قطره‌چکان شیشه برای افرادی که قهوه زیادی را در سفر دم می‌کنند مناسب نیست.

هنگام تصمیم‌گیری برای تهیه مواد، این عوامل را در نظر بگیرید و در آخر، به تکرارپذیری فکر کنید. مواد با جرم حرارتی کم، مانند پلاستیک، به این معنی است که شما می‌توانید همان دم را به‌راحتی تکثیر کنید، درحالی‌که شیشه و سرامیک بیشتر در معرض استخراج کم و تولید یک نوشیدنی اسیدی‌تر است.

منبع: perfect daily grind

نوشته آنا پائولا روزاس

مجله قهوه را در اینستاگرام دنبال کنید.


مجله تخصصی صنعت قهوه coffee magazine

اخبار روز صنعت قهوه در مجله خبری قهوه coffee news

آشنایی با انواع قهوه و ویژگی های قهوه types of coffee

آشنایی با تاریخچه قهوه history of coffee

آشنایی با تولید قهوه و روش های برشته کاری قهوه coffee roasting

آشنایی با برندهای قهوه coffee brands

آشنایی با خواص قهوه و فواید آن properties of coffee

آشنایی با روش های دم آوری قهوه coffee brewing

آشنایی با کافه های مطرح دنیا the cafe

آشنایی با اصطلاحات قهوه در دانشنامه تصویری قهوه picture coffee dictionary

آشنایی با آموزش تصویری دم آوری قهوه در مجله تصویری قهوه

آشنایی با واژگان قهوه در واژه نامه تحلیلی قهوه coffee dictionary

آشنایی با طرز تهیه و دستورالعمل انواع غذا با استفاده از قهوه در بخش آشپزی قهوه cooking with coffee

آشنایی با انواع تجهیزات صنعت قهوه و دم آوری coffee accessories

آشنایی با درجات آسیاب قهوه متناسب با انواع روش های دم آوری coffee grinder

باریستای خود باشید! آشنایی و طرز تهیه انواع نوشیدنی قهوه در منزل barista

مطالب و فیلم های آموزشی ما را در کانال تلگرام مجله تخصصی صنعت قهوه مشاهده کنید

آشنایی با مراحل رست قهوه یا برشته کاری قهوه در مجله قهوه rosting coffee

آشنایی با انواع قهوه های ترکیبی blending coffee

آشنایی با بهترین و مرغوب ترین قهوه های جهان best coffee

با ما در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز همراه باشید

آشنایی با انواع قهوه های تک خاستگاه (سینگل اورجین) single-origin coffee

آشنایی با انواع قهوه عربیکا arabica coffee

آشنایی با انواع قهوه روبوستا robusta coffee

آشنایی با قهوه سبز لاغری و خواص مفید آن green coffee

آشنایی با خواص و فراید قهوه و سلامتی properties coffee

کافئین در قهوه و خواص آن برای بدن انسان caffeine

آشنایی با قهوه اسپرسو و نوشیدنی های بر پایه اسپرسو espresso coffee

آشنایی با قهوه ترک turkish coffee

آشنایی با قهوه فرانسه و دستگاه قهوه ساز فرنچ پرس french press

آشنایی با دستگاه قهوه ساز اروپرس aeropress

آشنایی با دستگاه قهوه ساز V60 و قهوه دمی V60

آشنایی با دستگاه قهوه ساز سایفون و قهوه های موج سوم siphon coffee

آشنایی با قهوه کلد برو یا قهوه سرد دم cold brew coffee

آشنایی با دستگاه قهوه ساز کمکس chemex

آشنایی با دستگاه قهوه ساز موکاپات moka pot

آشنایی با قهوه بلومانتین جامائیکا و ویژگی های آن blue mauntain coffee

jamaica coffee

آشنایی با قهوه اتیوپی یورگاچف (قهوه یرگاچف) و ویژگی های آن yirgacheffe coffee

ethiopia coffee

آشنایی با قهوه گیشا پاناما و ویژگی های آن geisha coffee

آشنایی با قهوه بوربون و ویژگی های آن bourbon coffee

همچنین ببینید

چشیدن اسپرسو

راهنمای چشیدن اسپرسو – 2

مجله قهوه – اسپرسو نوعی نوشیدنی غلیظ با بیش از یک قرن میراث در بخش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *