قهوه ساز موکاپات

آشنایی با دستگاه قهوه ساز موکاپات

مجله قهوه – قهوه ساز موکاپات نام دستگاهی است که بسیاری از دوستداران قهوه با آن آشنایی دارند و بعید است کسانی که اهل دم کردن و خوردن قهوه به صورت مدام هستند با این دستگاه و کارایی آن آشنا نباشند. فلسفه به وجود آمدن این دستگاه هم همانند دستگاه اسپرسو ساز برای آسان‌تر کردن روال کار و دم‌آوری قهوه بوده است و بر همین اساس بسیار سریع با اقبال عمومی مواجه شد. در این مقاله به تاریخچه پیدایش و نحوه کار با این دستگاه قهوه ساز آشنا می‌شویم.

 

قهوه ساز موکاپات چیست

قهوه ساز موکاپات در حقیقت نماد طراحی Art Deco و البته نمادی از فرهنگ قهوه نوشی در ایتالیا است. موکاپات خیلی زود مورد توجه میلیون‌ها نفر از سرتاسر دنیا قرار گرفت و برای درست کردن قهوه اسپرسو و طرز تهیه انواع قهوه با پایه اسپرسو به آن اعتماد شد. بااین‌همه به نظر می‌رسد کمتر کسی از تأثیر موکاپات بر فرهنگ قهوه نوشی در دنیا باخبر باشد. در حقیقت این قهوه ساز باعث ایجاد یک تحول بزرگ در فرایند و سازوکار دم‌آوری قهوه در خانه‌ها شد.

 

یک اختراع از فرهنگ ایتالیایی قهوه

موکاپات در ایتالیا اختراع شد و به‌سرعت تبدیل به یک روند پیشرو در صنعت قهوه ایتالیا شد. قهوه برای اولین بار در قرن شانزدهم میلادی به‌عنوان یک کالای لوکس و گران‌قیمت وارد ایتالیا شد و به همین سبب افراد مرفه به نوشیدن قهوه در کافه‌های تجاری روی آوردند. در این کافه‌ها قهوه با روش‌های دم‌آوری داغ در قوری آماده و سرو می‌شد.

افزایش تقاضا برای نوشیدن قهوه باعث شد که مخترعان به دنبال روش‌هایی برای درست کردن بهتر و خوش‌طعم‌تر قهوه باشند. اختراع دستگاه اسپرسو ساز بیزرا در آن سال‌ها اگرچه هنوز یک وسیله کامل نبود و نقایصی مانند تلخی بیش‌ازحد قهوه اسپرسو داشت اما طرز درست کردن قهوه اسپرسو انقلابی در صنعت نوشیدنی قهوه در دنیا به شمار می‌آید.  این روش جدید زمان استخراج قهوه را بهبود بخشیده و آن را کمتر کرد؛ و در این روش فنجان قهوه تازه با سرعت بیشتری آماده و سرو می‌شد.

عصاره گیری در قهوه ساز موکاپات

یک نمونه از عصاره‌گیری قهوه تحت فشار ماشین‌های اسپرسو ساز هستند که با جوشاندن آب تحت فشار کار می‌کنند و بخارآب را از میان دانه‌های آسیاب شده قهوه عبور می‌دهند. این روش یک عصاره قهوه با طعم قوی تولید می‌کند که برای مصرف سریع و فوری مناسب است.

ازآنجایی‌که این دستگاه‌های اسپرسو ساز اولیه بزرگ بودند، فقط برای استفاده تجاری استفاده می‌شدند. در کافه‌های سبک آمریکایی، مشتری‌ها به حالت ایستاده پشت پیشخوان، فنجان قهوه‌شان را سفارش می‌دادند. بااین‌همه در جوامع صنعتی به‌طور فزاینده‌ای‌، این سرویس سریع برای کارگرانی که سرعت دم‌آوری و سرو قهوه برایشان اهمیت زیادی داشت ایده‌ای بود که تا به امروز ادامه دارد.

فراگیری دم‌آوری سریع قهوه با موکاپات

با ورود به دهه پنجاه میلادی و رونق اقتصادی ایتالیا، مصرف‌گرایی نیز، در این کشور به‌سرعت گسترش پیدا کرد و راحتی و زندگی مرفه در خانه‌های ایتالیایی رواج یافت. در این زمان بود که روش‌های سنتی دم‌آوری قهوه رو به افول گذاشت و درنتیجه تقاضا برای خرید دستگاه‌های اسپرسو ساز تجاری در خانه‌ها افزایش پیدا کرد.

در این زمان بود که آلفونسو بیالیتی موکاپات را اختراع کرد. درحالی‌که موکاپات در سال 1933 اختراع شد در سال‌های بعد و در زمان رونق اقتصادی ایتالیا سود زیادی از این اختراع نصیب آلفونسو بیالیتی شد.

دم‌آوری قهوه با دستگاه موکاپات روشی ارزان و کارآمد محسوب می‌شد و البته نامش را از شهر موچا یا موکا که بندری در یمن و از جمله نخستین خاستگاه‌های صادرات قهوه به اروپا بود وام گرفت.

تا پیش‌ازاین ثروتمندان ایتالیایی از یک نوع قوری قهوه ساز از جنس نقره استفاده می‌کردند که چندان همه‌گیر نبود. اختراع موکاپات باعث شد تا همه ایتالیایی‌ها بتوانند یک قوری قهوه ساز با قیمت مناسب در منزل داشته باشند که کار با آن بسیار آسان بود.

قهوه ساز موکاپات

موکاپات برای استفاده روی اجاق‌گاز طراحی شده و دارای سه قسمت اصلی است. روش کار موکاپات به این صورت است که برای کسب بهترین نتیجه حتماً باید از دانه قهوه متوسط تا تیره برشته شده استفاده کنید و دانه‌های قهوه را در زمان آماده‌سازی قهوه آسیاب کنید. درجه آسیاب را ریز تا متوسط انتخاب کنید.

ابتدا محفظه پایین قهوه ساز را تا لبه دریچه اطمینان با آب سرد پر کنید. سپس محفظه مربوط به پودر دستگاه را در محل خود قرار دهید و با پودر قهوه پر کنید. توجه داشته باشید نیازی به اعمال فشار روی پودر قهوه و فشردن آن نیست.

محفظه بالای قهوه ساز را روی آن قرار دهید و بچرخانید تا محکم بسته شود. سپس موکاپات را روی شعله ملایم قرار دهید. بعد از چند دقیقه آب موجود در محفظه پایین به جوش آمده و پس از عبور با فشار از داخل پودر قهوه؛ قهوه عصاره‌گیری شده در محفظه بالا جمع می‌شود. بعدازآن که تمام آب به محفظه بالا انتقال پیدا کرد قهوه‌جوش را از روی شعله برداشته و بلافاصله قهوه را درون فنجان بریزید. اگرچه موکاپات خامه قهوه را به شما نمی‌دهد اما یک شات قهوه اسپرسو به شما می‌دهد و همین امر به رواج نوشیدن قهوه اسپرسو در سرتاسر دنیا کمک زیادی کرده است.

فراگیری قهوه ساز موکاپات در جهان

تا دهه 1950 میلادی بیالیتی تبدیل به یکی از تجار برجسته تولیدکننده موکاپات در سرتاسر جهان شد و در بازارهای جهانی تجارت خود را تثبیت کرد. در اواخر قرن بیستم فروش موکاپات در سرتاسر دنیا به بیش از 220 میلیون رسید. البته گفتنی است که جوامع ایتالیایی در سرتاسر دنیا، در دم‌آوری قهوه به سبک ایتالیایی نقش پررنگی داشتند.

حالا دیگر مثل ایتالیا، قهوه در سراسر جهان تبدیل به یک کالای ارزان‌قیمت شده بود و عادت مصرف قهوه در بازارهای نوظهور مسیر تکاملی خود را طی می‌کرد. برای مثال در ایالات‌متحده و انگلیس اضافه کردن شیر برای تهیه کاپوچینو و کافه لاته با موکاپات بیشتر از ایتالیا رایج بود و هنوز هم هست.

دستگاه‌های مدرن و انقلاب دم‌آوری قهوه با موکاپات

دستگاه‌های موکاپات و اسپرسو ساز هر دو با همپوشانی یکدیگر به گسترش فرهنگ نوشیدن قهوه اسپرسو در سرتاسر دنیا کمک کردند. دستگاه‌های اسپرسو مدرن هم از نوآوری موکاپات الهام گرفتند و از نظرحجم کوچک‌تر شدند تا برای استفاده در منزل هم مناسب باشند.

با روی کار آمدن موج سوم قهوه، بسیاری از علاقه‌مندان به قهوه به استفاده از سایر دستگاه‌هایی رو آوردند. روش‌های مختلفی برای دم‌آوری وجود دارد (دم‌آوری قهوه با کمکس، غوطه‌وری، دم‌آوری قطره‌ای و غیره). همچنین طیف فزاینده‌ای از دستگاه ‌ای رقیب موکاپات در بازار موجود هستند. با استفاده از متغیرها، مصرف‌کنندگان می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های مختلف کیفیت مختلفی را از دانه‌های قهوه به دست بیاورند.

میراث قهوه ساز موکاپات

شاید جالب باشد که بدانید حدود سه سال پیش در چنین روزهایی فرزندان بیالیتی جسد پدرشان را بعد از سوزاندن در یک کتری موکاپات ریختند تا میراث بیالیتی برای همیشه در تاریخ قهوه نوشی دنیا برای همیشه جاودانه شود.

مجله قهوه را در اینستاگرام دنبال کنید.


مجله تخصصی صنعت قهوه coffee magazine

اخبار روز صنعت قهوه در مجله خبری قهوه coffee news

آشنایی با انواع قهوه و ویژگی های قهوه types of coffee

آشنایی با تاریخچه قهوه history of coffee

آشنایی با تولید قهوه و روش های برشته کاری قهوه coffee roasting

آشنایی با برندهای قهوه coffee brands

آشنایی با خواص قهوه و فواید آن properties of coffee

آشنایی با روش های دم آوری قهوه coffee brewing

آشنایی با کافه های مطرح دنیا the cafe

آشنایی با اصطلاحات قهوه در دانشنامه تصویری قهوه picture coffee dictionary

آشنایی با آموزش تصویری دم آوری قهوه در مجله تصویری قهوه

آشنایی با واژگان قهوه در واژه نامه تحلیلی قهوه coffee dictionary

آشنایی با طرز تهیه و دستورالعمل انواع غذا با استفاده از قهوه در بخش آشپزی قهوه cooking with coffee

آشنایی با انواع تجهیزات صنعت قهوه و دم آوری coffee accessories

آشنایی با درجات آسیاب قهوه متناسب با انواع روش های دم آوری coffee grinder

باریستای خود باشید! آشنایی و طرز تهیه انواع نوشیدنی قهوه در منزل barista

مطالب و فیلم های آموزشی ما را در کانال تلگرام مجله تخصصی صنعت قهوه مشاهده کنید

آشنایی با مراحل رست قهوه یا برشته کاری قهوه در مجله قهوه rosting coffee

آشنایی با انواع قهوه های ترکیبی blending coffee

آشنایی با بهترین و مرغوب ترین قهوه های جهان best coffee

با ما در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز همراه باشید

آشنایی با انواع قهوه های تک خاستگاه (سینگل اورجین) single-origin coffee

آشنایی با انواع قهوه عربیکا arabica coffee

آشنایی با انواع قهوه روبوستا robusta coffee

آشنایی با قهوه سبز لاغری و خواص مفید آن green coffee

آشنایی با خواص و فراید قهوه و سلامتی properties coffee

کافئین در قهوه و خواص آن برای بدن انسان caffeine

آشنایی با قهوه اسپرسو و نوشیدنی های بر پایه اسپرسو espresso coffee

آشنایی با قهوه ترک turkish coffee

آشنایی با قهوه فرانسه و دستگاه قهوه ساز فرنچ پرس french press

آشنایی با دستگاه قهوه ساز اروپرس aeropress

آشنایی با دستگاه قهوه ساز V60 و قهوه دمی V60

آشنایی با دستگاه قهوه ساز سایفون و قهوه های موج سوم siphon coffee

آشنایی با قهوه کلد برو یا قهوه سرد دم cold brew coffee

آشنایی با دستگاه قهوه ساز کمکس chemex

آشنایی با دستگاه قهوه ساز موکاپات moka pot

آشنایی با قهوه بلومانتین جامائیکا و ویژگی های آن blue mauntain coffee

jamaica coffee

آشنایی با قهوه اتیوپی یورگاچف (قهوه یرگاچف) و ویژگی های آن yirgacheffe coffee

ethiopia coffee

آشنایی با قهوه گیشا پاناما و ویژگی های آن geisha coffee

آشنایی با قهوه بوربون و ویژگی های آن bourbon coffee

همچنین ببینید

چشیدن اسپرسو

راهنمای چشیدن اسپرسو – 2

مجله قهوه – اسپرسو نوعی نوشیدنی غلیظ با بیش از یک قرن میراث در بخش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *